Logo
Strona główna

Aktualności

Unia Europejska po raz kolejny chce zrewolucjonizować e-commerce

Unia Europejska po raz kolejny chce zrewolucjonizować e-commerce, w szczególności zaś działalność dużych serwisów pośredniczących w transakcjach (takich jak Amazon, Allegro, Pyszne.pl, czy też bookings.com). Co ciekawe przewidywane zmiany nie mają dotyczyć rewolucji w obrocie B2C, lecz w obrocie B2B.

Projekt rozporządzenia przewiduje bowiem wprowadzenie szeregu dodatkowych obowiązków, mających na celu zwiększenie transparentności takich serwisów pośredniczących. Przede wszystkim nakazuje ono spełnić dodatkowe obowiązki o charakterze informacyjnym dostawcom usług pośredniczących, w stosunku do małych i średnich przedsiębiorców. Rozporządzenie przewiduje również wprowadzenie nowatorskiego, lecz zarazem obligatoryjnego, systemu rozpatrywania sporów oraz nową procedurę mediacyjną w relacjach B2B.

Projekt rozporządzenia wchodzi powoli w decydującą fazę, cały czas w Parlamencie Europejskim zgłaszane są do niego rozliczne poprawki, mogące mieć zdecydowany wpływ na jego treść. Tym bardziej zatem warto śledzić jego legislacyjne losy.  

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/initiatives/ares-2017-5222469_en

Autor: Radosław Kapułka